کاتچین بازیگر بیماری معمای شاه سرطان استخوان

کاتچین: بازیگر بیماری معمای شاه سرطان استخوان سرطان استخوان بازیگر نقش مصدق

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بستر انحرافی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

پایین بودن سهام شناور آزاد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مدت ها است زمینه دستکاری قیمت ها را تسهیل کرده هست. درواقع، عدم تنوع بازیگران باعث می شود راه جهت غ

بستر انحرافی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

بستر انحرافی در بورس تهران

عبارات مهم : ایران

پایین بودن سهام شناور آزاد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مدت ها است زمینه دستکاری قیمت ها را تسهیل کرده هست. درواقع، عدم تنوع بازیگران باعث می شود راه جهت غیرواقعی شدن قیمت ها فراهم شود. این مسئله دیرینه، اخیرا با اقداماتی دیگر شدت یافتن شده است است.

بستر انحرافی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

سال گذشته شرکت بورس تصمیم گرفت صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را به سرمایه گذاری حداقل 5 درصد در بازار سهام ملزم کند. ورود اضطراری این صندوق ها به سهام نمادهای عادی و خرد بورس نه تنها با توجه به عمق کم بازار، قیمت ها را منحرف کرده، بلکه تحلیل پذیری بورس را به حداقل رسانده هست.

تبعات اتفاقاتی که در سال 1392 در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران رخ داد، همچنان گریبان تالار شیشه ای را رها نکرده هست. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آن سال با شکل گیری هیجان مثبت ناشی از روی کار آمدن دولت حسن روحانی با رشدهای قابل توجهی مواجه شد. در بهمن ماه 1392 شاخص کل بورس قله تاریخی خود را تجربه کرد و از آن وقت تاکنون هنوز ارقامی بالاتر از شاخص 89 هزار و 500 واحدی تجربه نشده هست. در سال 92 این تنها هیجان مثبت نبود که قیمت ها را در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تحت تاثیر قرار داد، بلکه در آن برهه زمانی، شرکت ها رفته رفته تأثیر زیاد کردن تورم و رشد جهشی قیمت دلار را در سودآوری خود احساس می کردند.

پایین بودن سهام شناور آزاد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مدت ها است زمینه دستکاری قیمت ها را تسهیل کرده هست. درواقع، عدم تنوع بازیگران باعث می شود راه جهت غ

اما بعد از آن، دوره کنترل تورم، انضباط و انقباض پولی و مالی، کم کردن درآمدهای نفتی دولت و کنترل نقدینگی شروع شد و بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نتوانست صعودهای کم سابقه خود را در سال 1392 تکرار کند. از همان وقت اصلاح قیمت ها در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شروع شد. بعدها در سال 1394 شاخص کل تا محدوده 61 هزار واحدی هم عقب نشست و آخر با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام یکسان و لغو تحریم های هسته ای، دوباره شاهد افزایش شاخص ها در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بودیم؛ ولی همان طور که اشاره شد، شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از بهمن ماه 1392، هیچگاه به رقم 89 هزار و 500 واحدی نرسید.

با وجود اینکه سایه بعضی ریسک های سیستماتیک از سر بازار سهام برداشته شد، ولی با توجه به عملکرد شرکت ها و افت سودآوری شرکت های بورسی، هنوز با گذشت 4 سال از جهش تاریخی بورس در سال 1392، همچنان می توان ادعا کرد که بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دچار حباب قیمتی هست. در نتیجه در سال های اخیر میانگین ارزش روزانه معاملات در بورس در سطوح پایینی به سر برده هست. حالا به نظر می رسد رکود بازار سهام با دستورالعمل های تازه صندوق های سرمایه گذاری و همچنین مداخلات نهاد ناظر در حال گسترش است.

سهام شناور آزاد و عمق ناچیز بازار

حباب های قیمتی هر لحظه به علت بیش واکنشی یا کم واکنشی فعالان بازار به وجود نمی آید. در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روش های منحصر به فردی جهت ایجاد حباب قیمتی به صورت پنهان وجود دارد. جهت تشریح این روش های منحصر به فرد، ابتدا مورد نیاز است توضیحاتی راجع به سهام آزاد شناور موجود در بازار ارائه شود. در حال حاضر میانگین سهام آزاد شناور موجود در بورس تهران، حدودا 20 تا 21 درصد کل سهام شرکت هاست. ارزش کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال حاضر تقریبا 320 هزار میلیارد تومان هست. با این حساب ارزش کل سهام شناوری که در بازار وجود دارد رقمی حدود 64 هزار میلیارد تومان هست. این میزان از سهام آزاد شناور، نسبت به اندازه اقتصاد ایران، حقیقتا عدد کوچکی به حساب می آید.

بستر انحرافی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در حال حاضر خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت گنجینه آرزوی بزرگ شهر، به عنوان بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری کشور در نوع خود، تقریبا 30 هزار میلیارد تومان هست. به عبارت بهتر این صندوق سرمایه گذاری این توانایی را دارد که با قیمت های موجود، نیمی از سهام شناور آزاد موجود در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را خریداری کند. البته سازوکار این صندوق ها به گونه ای نیست که چنین اتفاقی ممکن باشد و این مقایسه صرفا جهت روشن شدن کوچکی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و به خاص اندک بودن سهام آزاد شناور موجود در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران است.

شکل گیری حباب پنهان

پایین بودن سهام شناور آزاد در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مدت ها است زمینه دستکاری قیمت ها را تسهیل کرده هست. درواقع، عدم تنوع بازیگران باعث می شود راه جهت غ

در چنین شرایطی، می توان ادعا کرد که بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران عمق چندانی ندارد و این امکان وجود دارد که قیمت ها در نمادهای مختلف، به وسیله بنگاه های قدرتمند اقتصادی قابل دستکاری باشند. در اینجا منظور از دستکاری، صرفا دستکاری قیمت جهت ایجاد انحراف های فاحش و کسب سودهای مقطعی نیست. دستکاری قیمتی می تواند با نیت های خیرخواهانه صورت بگیرد؛ هرچند که نتیجه غایی این دو نوع دستکاری قیمتی چندان متفاوت نیست. نتیجه پایین بودن سهام شناور آزاد، خود را زیاد در سمت عرضه سهام نشان می دهد. هر وقت که بنگاه های بزرگی مانند صندوق های سرمایه گذاری تصمیم به خرید سهام می گیرند، عرضه بالقوه سهام آن قدر نیست که جوابگوی تقاضای ایجاد شده است باشد.

در چنین شرایطی یا قیمت ها صعودی می شوند، یا از کم کردن آنها در میان مدت جلوگیری می شود. به تبع این دو اتفاق، یا باید شاهد شکل گیری حباب قیمتی یا حبابی پنهان در بازار باشیم. فرض کنید سودآوری شرکت های بورس در حال کم کردن باشد، در این حالت احتمالا قیمت سهام شرکت ها نیز نزولی خواهد شد. ولی اگر فعالان بزرگ بازار اقدام به خرید سهام کنند، این امکان وجود دارد که نه تنها افت قیمت سهام رخ ندهد، بلکه شاهد زیاد کردن قیمت سهام باشیم. حال اگر این بازیگران بزرگ بازار، به مرور و در طول چند روز به صورت مرحله به مرحله اقدام به خرید سهام کنند، شاید شاهد زیاد کردن قیمت سهام نباشیم. ثبات قیمت سهام در چنین شرایطی به گونه ای شکل گیری حباب قیمتی را تداعی می کند که چندان عیان نیست.

بستر انحرافی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

صندوق ها و شدت یافتن حباب پنهان بورس

با این تفاسیر، دستکاری قیمت ها در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به وسیله بنگاه های بزرگ اقتصادی بسیار راحت خواهد بود. در چنین شرایطی فرض کنید شرکت بورس، نه تنها به بنگاه های بزرگ اجازه ورود به بورس را بدهد، بلکه صندوق های سرمایه گذاری را ملزم به تزریق بخشی از نقدینگی خود به بازار سهام کند. عنوان تغییردر حدنصاب ترکیب دارایی صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار از اواسط تابستان سال گذشته از سوی شرکت بورس مطرح شد. در نخستین اقدام شرکت بورس با الزام صندوق ها به عوض کردن سقف سپرده ها خواستار کوچ نقدینگی معینی از بازار پول به بازار سهام شد. این عنوان که طی ماه های بعد با بی اعتنایی صندوق های سرمایه گذاری مواجه شد، شرکت بورس را برآن داشت که طی اطلاعیه ای الزام سقف و کف ترکیب دارایی ها را در بهمن ماه سال گذشته مشخص کند.

از آن بعد قرار شد که صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، دست کم 5 درصد و حداکثر 20 درصد از دارایی های خود را به صورت سهام نگهداری کنند. این صندوق ها که در حال حاضر بیش از 130 هزار میلیارد تومان دارایی دارند، حالا باید حداقل 5 درصد از دارایی خود را به صورت سهام نگهداری کنند. بزرگ ترین این صندوق ها، صندوق گنجینه آرزوی بزرگ شهر است که در حال حاضر تقریبا 6 درصد از دارایی خود را (معادل هزار و 800 میلیارد تومان) به صورت سهام نگهداری می کند. ضمنا می تواند این میزان را تا 6 هزار میلیارد تومان نیز زیاد کردن دهد. چراکه خالص ارزش دارایی های این صندوق در حال حاضر تقریبا 30 هزار میلیارد تومان هست. سایر صندوق های بزرگ سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیز هنوز به حدنصاب قانونی کف سهام از پرتفوی خود نرسیده اند.

در این میان صندوق گنجینه آرزوی بزرگ شهر از سال گذشته تا کنون به شدت در بازار سهام اقدام به خرید کرده هست. ولی توصیه اینجاست که این صندوق سرمایه گذاری خریدهای خود را از نمادهای عادی انجام داده هست. در واقع با این رفتار، هرچه این صندوق ها زیاد در بازار سهام فعال می شوند، از سهام آزاد شناور بازار کاسته می شود.

اگرچه تا اینجا، با خریدهای صندوق گنجینه آرزوی بزرگ شهر، این صندوق سرمایه گذاری جزو سهامداران راهبردی شرکت ها قرار نگرفته هست، ولی با شتابی که این صندوق از بازار سهام خرید می کند، بعید به نظر می رسد که به این زودی ها فروشنده باشد. ارزش معاملات بورس نیز روز به روز کم کردن می یابد. به عبارتی با ورود پول های تازه صندوق های سرمایه گذاری، اشخاص حقیقی دارایی خود را از بازار خارج می کنند. نه تنها بازار رونق نمی یابد، بلکه سهام آزاد شناور واقعی نیز رو به کم کردن می گذارد. مهم تر از کم کردن سهام شناور واقعی، روندی است که در قیمت ها مشاهده می شود. در حالی که اوضاع شرکت ها چندان چنگی به دل نمی زند، قیمت ها یا ثابت اند یا در حال افزایش. فرض کنید قیمت جهانی محصولات یک شرکت بورسی با افت مواجه شود. ولی صندوق های سرمایه گذاری به علت الزامات بورس در حال خرید سهام آن شرکت باشند. در چنین حالتی نه تنها قیمت سهم افت نمی کند، بلکه زیاد کردن نیز خواهد یافت.

در نتیجه از یک طرف تحلیل پذیری بازار کم کردن می یابد و از طرف دیگر خریداران بالقوه خرد، دیگر تمایلی جهت خرید سهام نشان نمی دهند. قیمت ها ثابت می ماند و ارزش معاملات به شدت کم کردن می یابد. همین اتفاق در ماه های اخیر جهت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران کاملا حس شده است هست. جهت مثال در نماد «فملی» متعلق به شرکت ملی مس ایران، عملا بازار دیگر به نوسان قیمت های جهانی مس واکنشی نشان نمی دهد؛ آیا که صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرزوی بزرگ شهر از ابتدای خرداد ماه تا کنون بیش از 14 میلیون سهم این شرکت را خریداری کرده هست. ضمنا با ورود این صندوق به سهامداران بیش از یک درصدی ملی مس ایران، از نوسان منفی «فملی» جلوگیری شده است هست. مشابه همین اتفاق در نمادهای «شبندر»، «فولاد» و «کگل» نیز مشاهده شده است است.

به نظر می رسد با چنین رفتارهایی، تا چند سال دیگر، چیزی از بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت معاملات خرد باقی نماند؛ آیا که خالص دارایی های صندوق های سرمایه گذاری با موزیک قابل توجهی در حال رشد هست. جهت مثال صندوق سرمایه گذاری گنجینه آرزوی بزرگ شهر از سال گذشته تا کنون تقریبا 50 درصد رشد خالص دارایی داشته هست. ضمنا قیمت ها به حدی رسیده اند که فعالان خرد بازار دیگر تمایلی به ورود به بازار سهام ندارند.

در واقع به دلایل فوق یک حباب قیمتی پنهان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شکل گرفته هست. حال اگر واقعا مهم است که صندوق های سرمایه گذاری (که اغلب وابسته به بانک ها هستند و سود تضمین شده است به سپرده گزاران پرداخت می کنند) به این شکل وارد بازار سهام شوند، شاید بهتر باشد که این صندوق ها سهم های مورد علاقه خود را از نمادهای بلوکی و عمده خریداری کنند تا اخلالی در روند عادی معاملات خرد سهام ایجاد نشود.

اخباراقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | صندوق | سرمایه گذاری | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs